عملکرد سنسورهای دریچه گاز و علل خرابی آن ها

عملکرد سنسورهای دریچه گاز و علل خرابی آن ها

عملکرد سنسورهای دریچه گاز

سنسورهای موقعیت دریچه گاز وظیفه دارند که درصد یا میزان باز بودن دریچه گاز را اندازه گیری کرده و به ECU ارسال کند و اطلاعات این سنسور در ECU برای محاسبه مقدار پاشش سوخت در وضعیت های بسته بودن ، نیمه باز ، کامل باز و همچنین برای وضعیت های مختلفی از جمله شتاب گیری و کاهش شتاب ( رها کردن ناگهانی پدال گاز ) بکار می رود .

نکته : زمانی که دور موتور بالا می باشد و ناگهان پدال گاز را رها می کنیم ، دریچه گاز سریعا بسته می شود و سنسور موقعیت دریچه گاز حالت بسته بودن را به اطلاع ECU می رساند و ECU نیز جهت جلوگیری از افزایش بیش از حد آلودگی هوا ( بعلت تغییر زیاد نسبت هوا و بنزین ) و کنترل دور موتور ، اقدام به قطع پاشش سوخت ( توسط انژکتورها ) و یا کاهش بسیار زیاد زمان پاشش سوخت می نماید .

بنابراین سنسورهای موقعیت دریچه گاز یکی از سنسورهای موثر در پاشش سوخت در حالت های دور آرام ، شتاب گیری ، کاهش شتاب و دورهای بالا می باشد .

اساس کار سنسورموقعیت دریچه گاز:

سنسورهای موقعیت دریچه گاز در حقیقت یک نوع پتانسیومتر ساده بوده که با تغییر اهرم دریچه گاز ، نه تنها پولکی دریچه گاز تغییر می کند بلکه پتانسیومتر دریچه گاز ( سنسور دریچه گاز ) نیز تغییر می کند . ولتاژ ورودی سنسور دریچه گاز 5V می باشد که با بازو بسته شدن دریچه گاز ولتاژ خروجی تغییر می کند . زمانی که پولکی بسته است در خودروهای زیمنس ولتاژ خروجی باید بین 0.4V  تا 0.6V  باشد که این ولتاژ زاویه صفر را به ECU نشان می دهد که به میزان باز شدن پولکی ولتاژ خروجی بالا رفته درنتیجه زوایه دریچه گاز نیز تغییر می کند و از این طریق ECU متوجه می شود که پولکی دریچه گاز چند درجه باز شده است

علل خرابی سنسورهای دریچه گاز

بالا ماندن دور موتور
– تاخير در گاز خوردن خودرو
– دير پايين آمدن دور موتور ، وقتي هم كه پايين مي ايد دور موتور از حد نرمال پايين تر مي ايستد
– در حالت سرد بودن دور موتور نرمال است اما در حالت گرم بودن دور موتور تا حد cut off بالا مي رود
– موجب نوسان در دور هاي بالا به علت كثيفي و آب خوردگي مي شود
در صورت خرابي اين سنسور كد خطا در دستگاه قابل رويت است

عملکرد و علل خرابی سنسورهای دریچه گاز مدل ساژم هم از طریق لینک زیر میتوانید مطالعه کنید

عملکرد و علل خرابی سنسورهای دریچه گاز مدل ساژم